Pies a kolory – czy barwa legowiska dla psa ma znaczenie?

My, ludzie, lubimy otaczać się różnokolorowymi przedmiotami. Mamy ulubione barwy i te, które nie są mile widziane na odzieży czy wyposażeniu domu. Wybór kolorów ma znaczenie estetyczne, a także psychologiczne i zdrowotne. Nie jest więc niczym dziwnym upodobanie do wesołych, różnobarwnych akcesoriów dla zwierząt domowych, na przykład dla psów. Psie legowiska, miseczki bądź ubranka mogą mieć dowolne kolory. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla zwierzęcia, które będzie z nich korzystać?

Kolor w sam raz dla psa


Psy nie są tak wymagające jak ludzie i właściwie nie potrzebują kolorów, by prawidłowo funkcjonować. Można więc założyć, że wybór barwy legowiska lub innego przedmiotu będzie dla nich całkowicie obojętny, choć znają sporo kolorów i np. w przyrodzie umieją się do nich odnieść. Najmniej wrażliwe są na różowy, czerwony i podobne odcienie, natomiast bardzo dobrze rozróżniają np. niebieski oraz żółty. Wynika z tego, że należy unikać jednak tych barw, których pies po prostu nie zobaczy, w przypadku ważnych w jego otoczeniu przedmiotów – posłania, misek czy zabawek. W sprzedaży są akcesoria niemalże we wszystkich kolorach i ktoś niedoświadczony może kupić czerwoną piłkę lub gryzak, a później narzekać na małe zainteresowanie psa zabawką. Okazuje się, że dużo lepiej zachęci zwierzę żółta kość, bo będzie ona wyraźna na dowolnym tle poza żółtym. Warto dobierać kolorystykę psich akcesoriów tak, by wykluczyć słabe do zauważenia barwy i jednocześnie stworzyć kontrast np. w płaszczyźnie żółty – niebieski. Można posługiwać się różnymi odcieniami tych kolorów.

Kolory a psychika zwierzęcia

Ludzie mogą odczuwać różne emocje w zależności od tego, jakimi kolorami się otoczą. Niektóre barwy uspokajają, inne pobudzają i tego rodzaju efekty da się umiejętnie wykorzystać podczas aranżowania wnętrz. W przypadku psów niczego takiego nie zaobserwowano. Jedyne problemy związane z kolorami mogą wynikać z tego, że zwierzę nie zareaguje prawidłowo na barwę, której nie widzi lub widzi zmienioną (zielony, czerwony). Trudniejsze do zniesienia dla psa będą inne bodźce, np. nagłe ruchy przedmiotami w jego otoczeniu, ciągłe zmiany położenia legowiska, co może wywołać niepokój i stany lękowe. Dobór przedmiotów, z których będzie korzystać pies, pozostaje raczej łatwy w związku z naprawdę sporymi możliwościami. Można poprzestać na lubianych kolorach w przypadku rzeczy służących do zabawy. Miseczki czy legowisko nie narzucają już tak restrykcyjnych wyborów, ale mając na uwadze komfort zwierzęcia dobrze będzie zadbać, by pies dobrze je widział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *